» Faqat birlik shakliga ega bo'lgan otlar. Ular haqida nimani bilishingiz kerak? Faqat ko'plik bilan otlar

Faqat birlik shakliga ega bo'lgan otlar. Ular haqida nimani bilishingiz kerak? Faqat ko'plik bilan otlar

Dars mavzusi:

Faqat shaklga ega bo'lgan otlar koʻplik.

Darsning maqsadi: faqat ko‘plik shakliga ega bo‘lgan otlar bilan tanishish;

Vazifalar: Faqat ko'plik shakliga ega bo'lgan so'zlarning leksik guruhlarini eslang; omonim ko‘plik shakllarini farqlay oladi;

ularni boshqa otlar orasida topishni o'rganing;

ularni nutqda to‘g‘ri qo‘llash

Mavzu: qaysi otlar faqat ko'plik shakliga ega; ularni ikkita son shakli bo'lgan otlardan qanday ajratish; ularni boshqa otlar orasidan topib, to‘g‘ri ishlatishni o‘rganing.

Metamavzu:

Kognitiv UUD: ma'lumotnoma adabiyotlari bilan ishlash, muammolarni shakllantirish va hal qilish qobiliyati;

Tartibga solish: maqsadlarni belgilash, ishingizni rejalashtirish, o'z-o'zini tekshirish qobiliyati;

Muloqot ko'nikmalari: guruhda ishlash, ma'lumotlarni qidirish va to'plash, o'zlashtirish turli shakllarda nutq.

Shaxsiy: mas'uliyatni, hurmatni, guruhda ishlash qobiliyatini, sinfdoshlaringizning javoblarini baholash qobiliyatini tarbiyalash.

Kerakli uskunalar:

    Dinamiklar bilan kompyuter.

    Multimedia uskunalari.

    PowerPoint bo'yicha dars uchun taqdimot.

Hammaga ma'lumki, otlar o'zaro bog'liq, ya'ni holatlar va sonlarga ko'ra o'zgaradi. Ammo Marina Xlebnikova ijro etgan qo'shiqning iborasi to'g'rimi:

Sizga tetiklantiruvchi kofe quyib beraymi?

Har bir qoida uchun istisnolar mavjud. Shunday qilib, "qahva" so'zi inclinable otlarni anglatadi. U ko‘plikda ishlatilmaydi va holatlarga ko‘ra o‘zgarmaydi. To'g'ri foydalanish "bir chashka qahva" dir. Bizning maqolamizning mavzusi bunday istisnolar bo'ladi - faqat shaklga ega bo'lgan otlar birlik. Keling, batafsil ko'rib chiqaylik.

Ismlar: raqam

U nafaqat matematikada mavjud. Ismlar ham son turkumiga ega. Buni bilish ularni og‘zaki nutqda ham, yozma nutqda ham to‘g‘ri qo‘llash demakdir. Ko'pchilik otlar sanash mumkin bo'lgan narsalarni bildiradi. Shu maqsadda rus tilida ham birlik, ham ko'plik toifalari mavjud. Eng qiyin narsa, faqat birlik shakli yoki aksincha, faqat ko'plik shakliga ega bo'lgan otlar mavjudligini tushunishdir. Shu bilan birga, nutqda boshqa nuanslar paydo bo'ladi.

Shunday qilib, ko'plik otning birlik shakli bilan ifodalangan holatlar mavjud. Bunga misol: "Dushman o'tib ketmaydi!" Bu aniq bir shaxsga emas, balki dushman armiyasiga tegishli.

Ko‘plikda yakka otlarning asosiy qo‘llanilishi mavjud:

  • g'iybat;
  • jilovlash;
  • chang'i.

Garchi bu nutqning raqamli o'zgaruvchan qismi bo'lsa-da va so'zlardan foydalanish juda maqbuldir:

  • g'iybat;
  • jilovlash;
  • chang'i.

Ko'pincha quyidagi otlar ko'plik shakliga ega emas:

  • haqiqiy;
  • jamoaviy;
  • chalg'itilgan;

Keling, misollar yordamida buni batafsil ko'rib chiqaylik.

Moddaning, materialning belgilanishi

Bu qanday so'zlar? Haqiqiy ma'noga ega bo'lgan narsalarni bildiruvchi birlik otlar. Ularning ko'pi bor, buni misollar tasdiqlaydi:

  • shakar;
  • sut;
  • benzin;
  • suv;
  • asfalt;
  • paxta;
  • keramika;
  • chinni.

Bu otlar boshqa shaklga, jumladan, ko‘plik shakliga ham yasalmaydi. Siz ular bilan aloqa qila olmaysiz -ya, -a, -i, -y sonlari.

Faqat birlik otlar: jamlangan otlarga misollar

Bir xil ob'ektlar yoki shaxslar to'plamining nomlari biz umumiy otlar deb ataladigan narsadir. Ular umumiy xususiyatga ega bo'lganlarni birlashtiradi:

  • talabalar (universitetlarda tahsil olayotgan har bir kishi);
  • yoshlar (30 yoshgacha bo'lgan aholining bir qismi);
  • yoshlar (14 yoshdan 21 yoshgacha bo'lgan yoshlar);
  • bolalik (0 dan 18 yoshgacha).

Faqat birlik shakliga ega bo'lgan jamoaviy otlar jonsiz narsalarga ham tegishli bo'lishi mumkin:

  • barglar;
  • archa o'rmoni;
  • Flora.

Bu shunchaki eslash kerak bo'lgan narsa.

Mavhum otlar

Bular ob'ektiv ifodalab bo'lmaydigan so'zlardir va ularni sanab bo'lmaydi. Bularga nomlar kiradi:

  • sifat yoki xarakterli (yoshlik, qorong'ulik, epchillik, ko'klik);
  • holatlar yoki harakatlar (o'rish, kesish, jang qilish, g'azab, zavq).

Faqat birlik otlarni aniqlashni qanday o'rganish mumkin? Vazifalarga misollar vazifani engishda yordam beradi.

Shunday qilib, siz analogiya bo'yicha ko'plikda ishlatilmaydigan so'zlar uchun antonimlarni tanlashingiz mumkin:

  • yugurish;
  • kuch;
  • tajovuz;
  • havodorlik;
  • halollik.

(Javoblar: yurish, zaiflik, xotirjamlik, tazelik, yolg'on).

Badiiy matndan siz barcha otlarni printsipga muvofiq uchta ustunga yozishingiz mumkin:

  • ikki raqamda ishlatiladi;
  • faqat bitta narsada;
  • faqat ko‘plikda.

Buning yordamida avvalgilarining ko'pligi aniq bo'ladi.

Xususiyatlari: jonsiz ot, tegishli

To‘g‘ri nomlar uchun birlik ko‘proq uchraydi. Ular kamdan-kam hollarda ko'plik shaklida qo'llaniladi. Bu ko'pincha familiyalarga taalluqlidir, agar siz qarindoshlik printsipi asosida odamlarning butun guruhini ajratib olishingiz kerak bo'lsa. Misol:

  1. Kichik qishloqda faqat Galkinlar, Lazarevlar va Ivanovskiylar yashagan.
  2. Kuznetsovlar oilasi salomatlik bilan ajralib turardi.

Agar tegishli nom bitta ob'ekt vazifasini bajarsa va jonsiz bo'lsa, u birlikda ishlatilishi kerak:

  • Moskva.
  • Volga.
  • Merkuriy.
  • Ural.
  • Urugvay.

Bu qo'shma nomlarga ham tegishli:

  • "Birinchi kanal";
  • "Dunyo bo'ylab" dasturi;
  • "Mona Liza" rasmi.

Ammo bu to'liq ro'yxat emas. Albatta, bu faqat birlik shakliga ega bo'lgan barcha otlar emas.

Eslash kerak bo'lgan narsa

Rus tilida -mya bilan tugagan so'zlarning ko'plik shakllari mavjud emas. Ushbu otlarni eslab qolishga arziydi:

  • toj;
  • yuk;
  • elin;
  • olov.

Ammo qabila - qabilalar, urug' - urug'lar.

Shunday qilib, biz faqat birlik otlarni sanab o'tamiz, ularning misollari jadvalda keltirilgan.

Otning ko'plik xususiyati yo'qligini aniqlashning yana bir sharti - bilan birikmaning yo'qligi

Ismlar nutqimizning asosiy tarkibiy qismidir. Ko'p mumkin bo'lgan so'zlardan biz har doim uslub va rangda o'zimizga mos keladiganini tanlaymiz. Insonning nutqini qurish usuli suhbatdoshiga uning shaxsiyati va mentaliteti haqida ko'p narsalarni aytib berishi mumkin. Shuning uchun o'z fikrlarini malakali va aniq ifoda eta olish juda muhimdir. Buning uchun siz rus tili grammatikasining asoslarini bilishingiz va odamlar bilan muloqot qilishda ularni hayotda qo'llay bilishingiz kerak. Ushbu maqolada biz otlar soni kabi toifani tahlil qilamiz.

Rus tilidagi ot ikkita mumkin bo'lgan shakldan birida ishlatilishi mumkin - birlik yoki ko'plik. Son - ot deb ataladigan gapning asosiy belgilaridan biri. Ammo ruscha otlar borki, ular nutqda faqat birlikda yoki faqat ko'plikda ishlatilishi mumkin. Keling, buni tartibda aniqlaylik.

Birlik otlar

Birlik otlar bilan, umuman olganda, grammatik qoidalarsiz ham hamma narsa aniq va tushunarli: ular bir narsani yoki shaxsni, ya'ni har qanday narsani (masalan, qalam, kitob, uy, mushuk) bildiradi. Bunday birlik otlar o'z jinsiga ega (ayol, erkak yoki neuter; ba'zan umumiy), shuningdek, sonidan qat'i nazar, holatlarga ko'ra rad etiladi.

Ko‘plikdagi otlar

Xuddi shu otlar ko'plikda ham qo'llanilishi mumkin (pens, books, houses, cats). Bular bir nechta predmetni bildiruvchi otlardir. Ko'pincha rus tilida faqat ko'plik shakliga ega bo'lgan otlar mavjud. Ular haqida quyida o'qishingiz mumkin.

Ko'pincha noto'g'ri yozilgan ko'plik otlari

Rus tilida kundalik nutqda eng ko'p uchraydigan xatolar haqida bir nechta to'liq maqolalar yozilishi mumkin, ammo bu erda biz faqat otlardan noto'g'ri foydalanishga e'tibor qaratamiz. Ismlar uchun shakllarning ko'plik va to'g'ri shakllanishi juda tez-tez so'roq qilinadi.

Siz, albatta, quyidagi so'zlarning imlosiga e'tibor berishingiz kerak: etik - etik, namat botinka - namat etik, etik - etik, askarlar - askar, joylar-joylar, olma - olma.

Va bu so'zlarni genitativ holatda ishlatishda xatolar juda tez-tez eshitilishi mumkin oziq-ovqat do'konlari: mandarinlar - mandarinlar, nektarinlar - nektarinlar, pomidorlar - pomidorlar, apelsinlar - apelsinlar. Faqat ko‘plik shakliga ega bo‘lgan otlar hol kelishigi jihatidan ma’lumotlardan biroz farq qiladi.

Ko‘plik shakllarining yasalishi: xususiyatlari

Ba'zan ma'lum bir toifadagi otlarning ko'plik shaklini yaratishda ba'zi qiyinchiliklar paydo bo'ladi. Rus tilida biz ma'lum bir vaqtda qo'llashimiz kerak bo'lgan otlarning ko'pligi uchun qanday tugatish kerakligini aniqlaydigan qoidalar yo'q. Shuning uchun so'zni to'g'ri ishlatish juda qiyin bo'lishi mumkin. Keling, otlarning ko'pligiga tegishli maxsus holatlarga e'tibor qarataylik. Xatolarga yo'l qo'ymaslik va so'zlarning to'g'ri ishlatilishiga shubha qilmaslik uchun ularni yodlab olish yaxshiroqdir.

Avvalo, bu otlar erkakka xos(lar birlikda), -y, -i oxiri bilan, ko'pincha kasblarni bildiradi. Masalan, trener - trenerlar (trenerlar emas!), shartnoma - shartnomalar, buxgalter - buxgalterlar, o'qituvchi - o'qituvchilar, krem ​​- kremlar va boshqalar.

Keyingi guruh oldingidagi kabi bir xil otlar, lekin -a, -ya oxiri bilan: professor - professorlar, doktor - doktorlar, direktor - direktorlar, langar - langarlar va boshqalar.

Har doim birlikda ishlatiladigan otlar

Rus tilida soni o'zgarmaydigan va har doim faqat birlik shaklida qo'llaniladigan ko'plab otlar mavjud. Keling, quyidagi otlarni qanday guruhlarga bo'lish mumkinligini ko'rib chiqaylik:

Turli his-tuyg'ularni, davlatning xususiyatlarini va insoniy fazilatlarni (noziklik, g'azab, yomonlik, nafrat, shahvat, qaramlik, xavfsizlik, zaiflik, mehribonlik) ifodalash;

Ob'ektning belgilarini bildiruvchi (kulranglik, ko'klik, qizarish, noziklik, to'liqlik, zichlik);

Materiallar (neft, oltin, po'lat, qalay, kumush, nikel, shakar, smetana, sariyog ', marvarid);

Agregatda bir nechta bir xil ob'ektlarni belgilash (idishlar, barglar, bolalar, hayvonlar);

Butun tabiatda mavjud bo'lgan narsalarni bir nusxada belgilash (Quyosh, Yer, osmon, Oy); Bu guruhga geografik nomlar ham kiradi (Argentina, Stokgolm, Moskva, Irtish, Novosibirsk, Qrim, Ob).

Faqat ko'plik shakllariga ega bo'lgan otlar

Quyidagi otlar rus tilida faqat ko'plikda mavjud:

Har xil turdagi moddalarni bildiruvchi (qizarish, atir, siyoh, xamirturush);

Bir juftlikdagi narsalarni ko'rsatuvchi (jinsilar, tirmalar, rulolar, shimlar, taytalar, shimlar, leggings, ko'zoynaklar, chanalar, chanalar);

O'yinlarni yoki ba'zi jarayonlarni bildiruvchi (shashka, teg, bekinmachoq, ko'r odamning buffi, ushlash, saylovlar);

Tabiat hodisalari yoki vaqt davrlarini (kunlar, bayramlar, alacakaranlık, ish kunlari) belgilash;

Qaysi geografik yoki astronomik nomlar (Sochi, Alp tog'lari, Kuril orollari, Libra).

Xullas, xulosa qilaylik: rus tilida otlarning ikkita shakli mavjud - birlik va ko'plik. Aksariyat so'zlarning ikkala shakli ham bor, lekin faqat ko'plik shakliga ega bo'lgan otlar ham bor va, albatta, faqat birlikda qo'llaniladi.

5-sinfda rus tili darsining uslubiy ishlanmasi

rus tili va adabiyoti o'qituvchisi

MBOU Novonazimovskaya 4-son o'rta maktab

Rimashevskaya Svetlana Fedorovna.

UMK M.T.Baranov, T.A.Ladyzhenskaya, N.M.Shanskiy.

Yangi dars materialining taqdimoti faoliyatga asoslangan yondashuvga asoslanadi - darsning intrigasi yaratiladi, mavzuga e'tiborni jalb qilish "sehrli quti" va undagi narsalardan foydalanish orqali yuzaga keladi. Muammoli vaziyatni hal qilish jarayonida talabalar o'zlari dars mavzusini va uning maqsadlarini tuzadilar.

Darsda yangi materialni o'zlashtirish juftlik va guruhlarda o'quv mashqlarini bajarish orqali amalga oshiriladi, bu esa "zaif" o'quvchilarni ishga jalb qilish imkonini beradi.

Mavzu: Faqat ko‘plik shakliga ega bo‘lgan otlar.

Maqsadlar:

Tarbiyaviy : faqat ko‘plik shakliga ega bo‘lgan otlar haqida tushuncha va ularning ikki son shakli bo‘lgan otlardan farqlovchi belgilarini keltiring; ushbu otlarning asosiy guruhlarini ma'nosi bilan tanishtiring; ularni boshqa otlar orasida topishni o'rganing; imlo me’yorlariga rioya qilgan holda nutqda ulardan foydalanish.

Rivojlanish : maqsadlarni belgilash, axborotni mustaqil tahlil qilish, juftlik va guruhlarda ishlash qobiliyatini rivojlantirish, nutqda faqat ko'plik otlarini qo'llash orqali o'quvchilarning so'z boyligini kengaytirish, monolog nutqini rivojlantirish.

Tarbiyaviy: mavzuni o'rganishga qiziqishni rivojlantirish.

Dars turi : birlashtirilgan.

O'qitish usullari : reproduktiv, qisman qidiruv. og'zaki (suhbat, tushuntirish), amaliy (mustaqil ish, mashqlar), vizual (ko'rsatish), tahlil, sintez, taqqoslash, umumlashtirish, evristik,

Tashkilot shakllari ta'lim faoliyati : frontal, individual, juftlik, guruh.

Uskunalar : darslik T.A. Ladyzhenskaya, PowerPoint-da dars uchun taqdimot, didaktik material (kartalar - vazifalar, jadval), jismoniy tarbiya uchun rasmlar, "sehrli quti" , quti uchun buyumlar (qaychi, ko'zoynak, soatlar, qisqichlar).

Darsning borishi.

    Tashkilot momenti.

Mehnatga psixologik munosabat. Salom. (1-ilova)

Xayrli kun, aziz yigitlar! Bir-biringizga tabassum qiling va menga qarang, mehmonlarga tabassumingizni bering.

Daftarlaringizni oching, raqamni yozing " ajoyib ish».

II. Bilimlarni yangilash

Bizning bugungi darsimiz shiori ostida o'tkaziladi: "Talaba uchun - omad, o'qituvchi uchun - quvonch!"(Doskaga shior yozilgan).

Bu shiorni qanday tushundingiz?

Bolalar, agar siz ushbu iboradagi birinchi so'z nutqning qaysi qismi ekanligini bilsangiz, chapak chaling. Agar siz ikkinchi so'zning nutq qismini tansangiz, to'xtating. Uchinchi so'zning nutq qismini tanisangiz, o'ng qo'lingizni ko'taring. Agar jumladagi oxirgi so'z nutqning qaysi qismi ekanligini bilsangiz, chap qo'lingizni ko'taring. Juda qoyil! Gap qismini so‘zlarning ustiga yozing.

To'g'ri, bolalar! Bir necha kundan beri darsda biz nutqning bir qismi haqida gapiramiz, uning sehrli tomoni shundaki, u dunyoda bizni o'rab turgan hamma narsaning mohiyatini nomlaydi. Ism haqida nima deya olasiz?

III. Maqsadni belgilash va motivatsiya. ( O'rganish uchun motivatsiyani yaratish. Talabalarni qiziqtiring yangi mavzu.)

Bizning bugungi darsimiz oddiy emas, lekin g'ayrioddiy. Men sehrli quti olib keldim. U quyidagi elementlarni o'z ichiga oladi: ko'zoynaklar, soatlar, qaychi, qisqichlar.

- Sizningcha, bu narsalar nima? Ularda qanday umumiylik bor? Muammo bormi? Keyin qarang1 slayd taqdimotlar.

U ko'plikdagi otlarni ko'rsatadi. Siz ularni birlik shaklda shakllantirishingiz kerak.

Qo'shiqchilar - (qo'shiqchi) Tojlar - (toj) Spikes -

Kiyik - (kiyik) otlar - pony ot -

muvaffaqiyat - (muvaffaqiyat) yong'oq - yong'oq zirh -

Sizga nima bo'ldi? Qaysi otlar uchun birlik shaklini hosil qila olmadingiz? Bu qanday otlar?

- Xo'sh, bugun darsda nima haqida gaplashamiz? Nimadars mavzusi? (faqat ko'plik shakliga ega bo'lgan otlar.) 2-slayd .

- O'z oldimizga qanday maqsadlarni qo'yamiz?Darsning maqsadini ayting, uning mavzusiga asoslanadi. Buning uchun doskada yozilgan murojaat iboralardan foydalaning.

TANISHING...;

TOPISHNI... VA TO'G'RI FOYDALANISHNI O'RGANING... .

(Darsning maqsadi: faqat ko'plik shakliga ega bo'lgan otlar bilan tanishish; ularni boshqa otlar orasidan topish va nutqda to'g'ri ishlatishni o'rganish.)Slayd 3.

IV. Yangi materialni tushuntirish.

    Darslik materialiga kirish – 204-bet.

    Juftlikda ishlash.Tarqatuvchi diktant.

So'zlarni o'qing. Ularda qanday umumiylik bor? Qaysi tematik guruhlar bu so'zlarni baham ko'rasizmi? Ma’nosiga ko‘ra juft so‘zlarni toping. Jadvalni to'ldiring . Slayd 6 , ilova 2 . Har bir so'z guruhini nima deb ataysiz?

Harakat qilish uchun buyumlar; sport anjomlari

asboblar

Tabiiy hodisalar

Vaqt davrlari

Mahsulotlar, moddalar

Geogr. nomli.

Tadbirlar, bayramlar.

sovuq

bayramlar

makaron

suvga cho'mish

3 . Suhbat.

- Bolalar, faqat ko'plik shakli bo'lgan otlar nimani anglatishi mumkin?

- Sizningcha, bunday otlarning grammatik xususiyatlari qanday?

(Case. Ularning jinsi va naslini aniqlash mumkin emas.)

- Va qaysi morfema bizga bu ot faqat ko'plik ekanligini aytadi? raqamlar?

(Ko'pchilik otlar bilan tugaydi-Y (-VA)(bu odatiy holyoqilgan. til). Ba'zi otlar borperkussiyatugash-A (-I)(bu odatiy holso'zlashuvnutq).

- Bolalar, endi yana qutimizga qaytaylik. Unda qanday narsalar bor?(faqat ot ko'plik)

- Keling, faqat ko'plikdagi otlarni aniqlashga harakat qilaylik.

V. Birlamchi assimilyatsiya, yangi materialni anglash va tushunish.

Masalan. 509, 205-bet

VI. Jismoniy tarbiya daqiqa.

Endi dam olamiz va o'ynaymiz. Men sizga chizilgan narsalar bilan rasmlarni ko'rsataman. Agar rasmda faqat ko'plik mavjud bo'lsa. raqamlar, agar birlik bo'lsa, turasiz. yoki shakl va birlik va ko'plikka ega. h. - o'tir.

Soatlar, etiklar, qaychi, paypoqlar, sut, pul, poyabzal, rake, xamirturush, bolg'a.

VII. Konsolidatsiya.

Juftlikda ishlash. Mashq qilish. Slayd 8. 3-ilova . Ismlarni quyidagi tartibda yozing:

Hudud, chana, to'qay, dam olish, shaxmat, shomil, alacakaranlık, ism, o'qituvchi, qaymoq, darvoza, siyoh.

Faqat ko'plik

Birlik va koʻplik

hudud

bayramlar,

VIII. Guruhlarda ijodiy ish.4-ilova.

(Zaiflar uchun - karta).

Endi, bolalar, topishmoqni tinglang. Tasavvur qiling, biz qaysi mavzu haqida gapiryapmiz? Bu ko‘plikdagi ot. raqamlar. Slayd 10.

Bu mato XVI asrda italiyaliklar Genova deb atagan Genuya shahrida ishlab chiqarilgan. Dengizchilar uchun shimlar bu bardoshli matodan qilingan. Keyin ular cho'ponlar va oltin konchilar uchun Kaliforniyaga eksport qilina boshladilar. Endi ular har qanday yoshdagi odamlar tomonidan kiyiladi. Bu… (jinsi shimlar).

Ularni kim va qachon ixtiro qilgani noma'lum. IN Qadimgi Gretsiya ular uchun sayqallangan tosh kristallari ishlatilgan. Venetsiya, ko'zgular malikasi va shisha idishlar. Rossiyada ular 15-asrdan beri kiyila boshlandi. Bu... (ko'zoynak)

Tungi osmonda yulduz turkumida Canis Major Faqat yozda ko'rish mumkin bo'lgan yulduz bor. Bu vaqtda issiqlik tufayli ishlash qiyin, odamlar dam olishdi. Ushbu yoz davri ushbu yulduz nomi bilan atalgan. Keyinchalik maktab o'quvchilari bu so'zni kuz, qish va bahor bayramlari uchun ishlata boshladilar. Bu… (bayramlar).

Mashq qilish. Endi guruhlarga bo'linib, kartada ko'rsatilgan narsa haqida bir-biringizga o'xshash topishmoq yasashga harakat qiling.

(Guruhlar vakillari qur’a tashlash yo‘li bilan so‘zlar tuziladi). Yashiring va qidiring, qaychi, slayderlar, tarozilar, tozalash, parfyumeriya, vilkalar, belanchaklar, zambillar.

"Zaif" talabalar uchun karta.

IX.Reflektsiya.

Keling, birgalikdagi ishimizni umumlashtiramiz va uni diagramma - to'r shaklida joylashtiramiz. Keling, "Bugun biz ..." so'zlari bilan boshlaylik. Bugun nima qilganimizni muhokama qiling va qog'oz varaqlariga yozing .... Quyidagi so'zlar sizning faoliyatingiz haqida xulosa chiqarishga yordam beradi. 5-ilova.

bilib oldim... (Faqat ko'plik shakliga ega bo'lgan so'zlar guruhi - otlar mavjud)

bajarilgan vazifalar ... (faqat ko'plikdagi otlarni topish uchun)

tushundim... (ko'plikdagi shaxsni boshqa shaxslardan qanday ajratish mumkin)

o'rgangan ... (ot, ko'plikni toping)

Bolalar, stollaringizda konvert bor. Unda siz 3 ta rasmni topasiz. Kayfiyatingizga mos chizilgan rasmni tanlang va doskaga yopishtiring. 1-ilova.

X.Uy vazifasi.

orfda toping. lug'at va faqat ko'plik shakliga ega bo'lgan 10 ta ot so'zni yozing.

XI. Baholash.

- Hamma yaxshi ishladi. /Men reytinglarni e'lon qilaman va sharhlar beraman /. Siz menga iliqlik va quvonch berdingiz. Bizning darsimiz tugadi. Hammaga rahmat! Xayr. Salomat bo'ling!

1-ilova.

2-ilova

Mashq qilish

Qaychi, qisqichlar, Alp tog'lari, nom kunlari, bayramlar, krem, Sochi, chang'i, shaxmat, makaron, muzlash, shortilar, alacakaranlık, yashirincha, jinsi shimlar, 24 soat, konki, suvga cho'mish marosimlari.

Mashq qilish . So'zlarni o'qing. Ularda qanday umumiylik bor? Ushbu so'zlarni qanday tematik guruhlarga ajratgan bo'lardingiz? Ma’nosiga ko‘ra juft so‘zlarni toping. Jadvalni to'ldiring. Har bir so'z guruhini nima deb ataysiz?

Qaychi, qisqichlar, Alp tog'lari, nom kunlari, bayramlar, krem, Sochi, chang'i, shaxmat, makaron, muzlash, shortilar, alacakaranlık, yashirincha, jinsi shimlar, 24 soat, konki, suvga cho'mish marosimlari.

3-ilova

MASHQ.

faqat ko‘plikda ishlatiladi;

birlik va ko‘plikda ishlatiladi.

siyoh.

Faqat ko'plik

Birlik va koʻplik

MASHQ..Otlarni quyidagi ketma-ketlikda yozing:

faqat ko‘plikda ishlatiladi;

birlik va ko‘plikda ishlatiladi.

Hudud, chana, to'qay, ta'til, shaxmat, shomil, alacakaranlık, ism, o'qituvchi, qaymoq, darvoza, siyoh.

Faqat ko'plik

Birlik va koʻplik

4-ilova

Karta № 1

Mashq qilish :

Karta № 2

Mashq qilish : kartada ko'rsatilgan narsa bo'yicha bir-biringizga topishmoq to'g'rilang.

Slayderlar.

Karta № 3

Mashq qilish : kartada ko'rsatilgan narsa bo'yicha bir-biringizga topishmoq to'g'rilang.

Karta № 4

Mashq qilish : kartada ko'rsatilgan narsa bo'yicha bir-biringizga topishmoq to'g'rilang.

Karta № 5

Mashq qilish : kartada ko'rsatilgan narsa bo'yicha bir-biringizga topishmoq to'g'rilang.

Karta № 6

Mashq qilish : kartada ko'rsatilgan narsa bo'yicha bir-biringizga topishmoq to'g'rilang.

Karta № 7

Mashq qilish : kartada ko'rsatilgan narsa bo'yicha bir-biringizga topishmoq to'g'rilang.

Karta № 8

Mashq qilish : kartada ko'rsatilgan narsa bo'yicha bir-biringizga topishmoq to'g'rilang.

1-guruh ijodiy ishining natijasi.

Ular har doim keskin

Va ular ish uchun kerak.

Ular har doim bog'da. (Rake)

2-guruh ijodiy ishining natijasi.

Ular yashiradilar, o'ynaydilar,

Keyin ular beshgacha hisoblashadi.

O'yinni nomlang, aziz bolalar!

Xo'sh, albatta, bu ... (bekinmachoq)

3-guruh ijodiy ishining natijasi.

Odamlar ularni vazn o'lchash uchun ishlatishadi, lekin ular ovqatni ham tortishlari mumkin. Bu umumiy ot, jonsiz, faqat ko'plik. (tarozilar)

5-ilova.

Sizning faoliyatingiz haqida xulosa.

"Bugun biz..."

bajarilgan vazifalar

tushundim...

o'rgangan ...

Sizning faoliyatingiz haqida xulosa.

"Bugun biz..."

bajarilgan vazifalar

tushundim...

o'rgangan ...

Sizning faoliyatingiz haqida xulosa.

"Bugun biz..."

bajarilgan vazifalar

tushundim...

o'rgangan ...

Sizning faoliyatingiz haqida xulosa.

"Bugun biz..."

bajarilgan vazifalar

tushundim...

o'rgangan ...

Zaif talabalar uchun karta.

Faqat ko‘plik shakli bo‘lgan otlarni ko‘chiring va tagiga chizing.

Sadovaya ko‘chasida yangi do‘kon ochildi. U uchta bo'limga ega. Birinchisida - katta tanlov sut mahsulotlari: kefir, smetana, yogurt, qaymoq, yogurt. Ikkinchi bo'limda siz makaron, un va don sotib olishingiz mumkin. Uchinchisida sizga turli qandolat mahsulotlari taklif qilinadi: shirinliklar, zefir, marmelad, gingerbread.

Faqat ko‘plik shakli bo‘lgan otlarni ko‘chiring va tagiga chizing.

Sadovaya ko‘chasida yangi do‘kon ochildi. U uchta bo'limga ega. Birinchisi sut mahsulotlarining katta tanloviga ega: kefir, smetana, yogurt, qaymoq, yogurt. Ikkinchi bo'limda siz makaron, un va don sotib olishingiz mumkin. Uchinchisida sizga turli qandolat mahsulotlari taklif qilinadi: shirinliklar, zefir, marmelad, gingerbread.

Faqat ko‘plik shakli bo‘lgan otlarni ko‘chiring va tagiga chizing.

Sadovaya ko‘chasida yangi do‘kon ochildi. U uchta bo'limga ega. Birinchisi sut mahsulotlarining katta tanloviga ega: kefir, smetana, yogurt, qaymoq, yogurt. Ikkinchi bo'limda siz makaron, un va don sotib olishingiz mumkin. Uchinchisida sizga turli qandolat mahsulotlari taklif qilinadi: shirinliklar, zefir, marmelad, gingerbread.

Faqat ko‘plik shakli bo‘lgan otlarni ko‘chiring va tagiga chizing.

Sadovaya ko‘chasida yangi do‘kon ochildi. U uchta bo'limga ega. Birinchisi sut mahsulotlarining katta tanloviga ega: kefir, smetana, yogurt, qaymoq, yogurt. Ikkinchi bo'limda siz makaron, un va don sotib olishingiz mumkin. Uchinchisida sizga turli qandolat mahsulotlari taklif qilinadi: shirinliklar, zefir, marmelad, gingerbread.

Faqat ko‘plik shakli bo‘lgan otlarni ko‘chiring va tagiga chizing.

Sadovaya ko‘chasida yangi do‘kon ochildi. U uchta bo'limga ega. Birinchisi sut mahsulotlarining katta tanloviga ega: kefir, smetana, yogurt, qaymoq, yogurt. Ikkinchi bo'limda siz makaron, un va don sotib olishingiz mumkin. Uchinchisida sizga turli qandolat mahsulotlari taklif qilinadi: shirinliklar, zefir, marmelad, gingerbread.

Baholash varaqasi.

ch.r. taʼrifi. shiori ostida

Ismning ta'rifi sifatida ch.r.

Jadvalga kirishni tekshirish. "Mavjudlar guruhlari va boshqalar. ko'plik".

Sobiqni tekshirish. 509

Tarqatish dikt.

Ijodiy Qul.

aks ettirish

natija


Maqsad: 1. Faqat ko‘plik yoki faqat birlik shakli bo‘lgan ot turkumlarini bilish. 2. Son shakli bir xil bo‘lgan otlarni boshqa otlardan ajrata olish. 3. Ismlarga antonimlarni tanlay olish.




Faqat ko‘plik shakliga ega bo‘lgan ot turkumlari 1. Juftlashgan predmetlarning nomlari: chana, droshky, qaychi, qisqich, darvoza, ko‘zoynak, shim va boshqalar 2. O‘yin nomlari: burner, bekinmachoq, ko‘r buff, shaxmat, shashka va boshqalar. 3. Ayrim davrlarni belgilash: kun, ish kunlari, alacakaranlık, bayramlar va hokazo. 4. Modda-jamoa otlari: makaron, krem, xamirturush, siyoh, parfyum va boshqalar. 5. To'g'ri ismlar: Alp tog'lari, Karpatlar, Xolmogori, Gorkiy.




Faqat birlik shakliga ega bo‘lgan ot turkumlari 1. To‘liq otlar: yog‘, sut, shakar, suv, yog‘, po‘lat, mis kabilar 2. Yashil otlar: archa o‘rmoni, yoshlar, talabalar va boshqalar 3. Mavhum (mavhum) : oqlik, pokizalik, dangasalik, mehribonlik, oriqlik, ishtiyoq, yugurish, o'rim-yig'im, yurish, iliqlik, namlik, erish va hokazo 5. To'liq ismlar (to'liq ismi): Lev Nikolaevich Tolstoy


Ushbu otlarning ba'zilarining ko'plik shakli mumkin, lekin faqat ma'lum sinflarni, sinflarni belgilash uchun zanglamaydigan po'lat (birliklar) - qotishma po'latlar (ko'plik); zaytun moyi (birlik) – texnik moylar (ko‘plik); o‘tmas loy (birlik) – shifobaxsh balchiq (ko‘plik); orqa miya (birlik) - miyalarni tayyorlash (ko'plik)








Faqat birlikda ishlatiladigan otlar uchun antonimlarni tanlang. (10 ball) Kuch - kuchsizlik; haqiqat yolg'on; boylik - qashshoqlik; ko'z yoshlari - kulgi; qiziqarli - qayg'u; keksalik - yoshlik; g'azab - mehribonlik; oq - qora; yugurish - yurish; yorug'lik - zulmat.